Nejčastěji zjištěné problémy u výtahů

7 prosince, 2023 4:25 pm

Leave your thoughts

Jaké jsou nejčastější problémy zjištění inspekční prohlídkou u výtahového zaříení?

  • Chybějící dveře u výtahové kabiny
  • Nesprávně fungující měřič zatížení kabiny
  • Špatná komunikace s dozorovacím panelem
  • Nefunkční omezovače pádu výtahu
  • Nespávně fungující uzávěra dveří
a) Chybějící dveře u výtahového zařízení, riziko poranění osob, které jsou v blízkosti tohoto místa. Zvětšující se riziko u hromadně obsazených výtahů. Možnost zvýšení rizika při přepravě nadrozměrných předmětů ve výtahu
b) Výtahové nárazníky, které eliminují případně škody na majetku a lidském zdraví, pokud by se výtah poškodil a padal by. Toto platí ve směru nahoru i dolů. Některé staré výtahy nárazníky nemají vůbec

c) V případě zaseknutí výtahů není zabezpečená dostatečná komunikace s dispečerem firmy, která výtah montovala. Může to být z důvodu, že v době instalace se  toto prostě ještě nedělalo, nebo daná firma už neexistuje. Nepřetržitá komunikační pomoc je velmi důležitá, protože delší doba strávená v zaseknutém výtahu může být velmi nepříjemná. Informace o tom, kdo provádí vyproštění by mělo být zcela jasné, někdy však nelze zavolat z mobilu, absence signálu, tak je přítomnost napojení na dozorovací centrum velice důležitá.

d) omezovače pádu u výtahů zachytí padající výtah a znemožní jeho volný pád z výšky.
e) správně fungující uzávěra dveří (dveřní uzávěra) je důležitá pro to, aby nedošlo k pádu do šachty při otevření dveří mimo stanici.
f) správně fungující kontrola zatížení klece je důležitá, aby nedošlo k přetížení výtahu a jeho poškození. V krajním případě výtah může uvíznout nebo i v nejhorším případě spadnout (utrhnout se).

 

Nejčastější problémy zjištěné během inspekční prohlídky výtahů.
Pokud jste bytové družstvo či SVJ určitě Vám tento článek pomůže při rozhodování o tom, jak moc je Váš výtah bezpečný a hlavně především, zda-li splňuje jeho certifikaci na svoje provozování.

Categorised in:

This post was written by administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *