Nejčastější problémy s výtahy

16 září, 2022 5:10 am

Leave your thoughts

Tma či šero při nástupu do výtahu

Tma či šero na nástupišti a v kabině je občas značným problémem, se kterým se potýká řada starších výtahů. Jde o to, že v šeru či při menší viditelnosti lze snadno přehlédnout např. kluzkou podlahu, překážku na podlaze či špatný příjezd výtahové kabiny (stačí jen o pár cm) a může dojít k úrazu.  Od roku 2017 platí norma, kdy je povinnost mít minimální osvětlení 50 lx na nástupišti výtahu nebo na prahu výtahové šachty. V kabině to je pak dokonce 100 lx. Tato norma však platí pouze pro výtahy uvedené do provozu po 1.9.2017. U starších výtahů tak lze pouze doporučit toto rovněž dodržovat kvůli bezpečnosti.

 

Poškozené či chybně fungující dveře výtahu

Ve výtahu rozlišujeme 2 typy dveří, jimiž jsou kabinové (jsou spojené s výtahem a pohybují se s ním) a šachetní, které jsou vidět v každém patře a zůstávají na místě. Kabinové dveře dovírá sám cestující, u starších výtahů se občas stává to, že se špatně doklapávají a rozjezd výtahu je někdy výsledkem nemalého úsilí. U některých velmi starých výtahů (ze 70. a 80-let ) se dokonce můžeme setkat s tím, že kabinové dveře chybí a vzniká zde nebezpečí, že menší předměty mohou vypadnout do výtahové šachty nebo se cestující mohou zachytit o stěny šachty.  Často nebezpečnější je rozhozená funkčnost u dveří do šachty, které pokud správně netěsní, např. se je nějaký kutil snažil opravit, tak to může mít za následek jejich otevření i v případě, že výtah nebude ve stanici a pád do výtahové šachty v krajním případě.

 

Výtahový zvonek

Jedná se o poměrně důležitou součást každého výtahu, kterou potřebujeme využít v případě, že se např. výtah zasekne nebo nás postihne případná zdravotní indispozice během cesty. I v době mobilů se může např. stát, že náš telefon se vybije anebo prostě ve výtahu občas nebývá signál. Nové výtahy jsou obecně od roku 2006 vybavené povinně dorozumívacím zařízením, kterým se dovoláte na vyprošťovací službu. Do této doby bylo vše pouze na vůli vlastníka nemovitosti, jakou formou se řešilo přivolání pomoci. U starších výtahů je symbol zvonečku, kterým pravděpodobně pouze rozezvoníte výtah nebo se dozvoníte někam jinam a nevíte vůbec kam.

Ostatní technické zázemí výtahu

U starších výtahů bývají občas problematické převodovky, které správně netěsní a vytéká z nich olej. Moderní výtahy jsou bezpřevodové a nemají ani olejové náplně, jejich údržba je proto mnohem snažší. Dále by samozřejmě měly být v pořádku omezovače rychlosti a zachycovače v případě nekontrolovaného pohybu kabiny či samotná kontrola přetížení výtahu. Pokud mají starší výtahy špatný stav podlahy může se u nich ozývat typický zvuk přetížení kabiny, i když je všechno v pořádku.

Categorised in:

This post was written by administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *