Jaký vybrat výtah v rodinném domě

31 ledna, 2023 12:39 am

Leave your thoughts

Přemýšlete, jak vyřešit výtah v rodinném domě?  Myslete na stáří už na začátku stavby, vždy se může snadno stát, že budete někdy potřebovat se dostat do horních pater Vašeho domu bezbariérově. V klasickém bytovém domě je řešením výtah hydraulický nebo lanový. Klasický výtah pro rodinný dům může být však kvůli své ceně i prostorové náročnosti skutečně problém.

Jak se liší domácí (domovní) výtahy od klasických osobních výtahů ?

Výtahy pro rodinné domy mají menší pořizovací i provozní náklady a menší rozměry.

Jak namontovat výtah v rodinném domě?

Buď do stavebně připravené šachty (betonová, cihlová) nebo vlastní ocelové konstrukce. Venkovní provedení v případě dodatečné montáže k rodinnému domu často bývá jediné vhodné řešení.

Jaká je cena klasického domovního výtahu?

Zde významně záleží, zda-li se instaluje domácí osobní výtah do vlastní šachty nebo je již toto připraveno, také je důležitý počet jednotlivých stanic (zastávek výtahu) v domě.  Obvyklá cena bude kolem 500 tis. Za tuto cenu jsme schopni dostat základní výtah, který spojuje 2 stanice v domě, má nosnost přes 200 kg alespoň + pohodlné rozměry kabiny.  V případě nutnosti vytvoření vlastní ocelové šachty se cena cca o 200-300 tis navýší.

Existují levnější možnosti pro výtah v rodinném domě ?
Pokud chcete ušetřit, zkuste poptat hydraulický minivýtah, který má minimální nároky na provoz (spotřeba elektřiny) a také na prostor, ve kterém se pohybuje. Nevyžaduje instalaci strojovny. Cena je nižší než u klasického výtahu, cca 300 tis. Kč. Tento výtah je rovněž relativně brzo možné vyrobit.

Kromě hydraulického výtahu také můžete mít plošinu, která je ještě mnohem levnější než klasický hydraulický výtah. Tato plošina se instaluje buď šikmo nebo kolmo ke schodišti. V šikmém proveden kopíruje svým pohybem vlastně zábradlí. Její instalace je možná i na jednoramenná či víceramenná schodiště (pokud jsou zde mezipodesty). Plošina snadno zvládne i zatáčky.

Categorised in:

This post was written by administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *